Please or Kayıt ol to create posts and topics.

CMYK Nedir?

Matbaa mantığını bilmeyenler ve matbaaya ilk kez yolunu düşenler bu cümleyi eminim hepiniz duymuşsunuzdur.

Nedir bu CMYK denen şey gelin birlikte inceleyelim.

CMYK, ofset baskı için matbaa makinelerinde kullanılmak üzere 4 adet rengin baş harflerinin oluşturduğu boyalardır.

Bu renkler (boyalar) sırasıyla şöyledir;
• Cyan
• Magenta
• Yellow
• Key

CYAN

Bu rengin diğer bir adı da Turkuaz ya da Camgöbeği rengidir.

MAGENTA

Bu renk için de kullanılan farklı adlandırmalar mevcuttur. Magenta rengi için, Fuşya, Galibarda ya da Çingene Pembesi de denilmektedir.

Alışılagelmiş pembe renginden biraz farklı olmakla birlikte, bilinen klasik pembeden hafif morlaşmasıyla ayrılmaktadır.

YELLOW

Adından da anlaşılacağı üzere Sarı renktir. Ofset baskı için kullanılan 4 ana renkten birisidir.

KEY (Black-Siyah)

CMYK’nın K’sidir.

Matbaa baskı mantığında erken dönemlerde kullanılmayan, daha doğrusu üretilmeyen bir boya idi. CMY (Cyan, Magenta ve Yellow) renklerinin karıştırılmasıyla Siyah renk elde edilmekteydi. Ancak bu olayın maliyetleri arttırması ve tam olarak doygun bir siyah renk elde edilememesi neticesinde Siyah (KEY) ya da bir başka ifade ile “Anahtar Renk” de üretilmeye başlandı.

CMYK baskı mantığı, bu dört rengin matbaa makinelerinde üst üste basılması neticesinde, yani diğer bir ifade ile renklerin karıştırılması sayesinde binlerce renk tonu oluşturarak işlemektedir.

Bu renkler tram yöntemi ile baskıda kullanılan renkleri oluştururlar. Aslında temel renk sayısı üçtür. Siyah bu renklere zorunlu olarak ilave edilmiştir. Kuramda üç rengin karışımının siyahı oluşturması gerekirken, pratikte bu durum böyle değildir. Hem üç rengin mürekkepleri yeterli renk şiddetini sağlamadıklarından hem de üç renkli mürekkebin karışımı yerine siyah mürekkep kullanmanın maliyetinin daha düşük olması nedeniyle siyah renk sisteme ilave edilmiştir.

Baskıda, eğer işte özel renkler yoksa, kullanılan 4 ana renk vardır. Belli açılara ve değerlere sahip tramların oluşturduğu bu renkler, üst üste basılır. Baskıdaki 4 ana renk, C : Cyan (Mavi), M: Magenta (Kırmızı), Y: Yellow (Sarı) ve K: Key (Siyah) tır. Tüm renkler bu renklerin karışımıyla ortaya çıkar.

Örnek olarak ; Eğer bir işin içinde yeşil renk varsa, bu, C ve Y’nin tanımlanan teknikle üst üste basılmasından oluşur.